Bayanlara Yönelik Egzersiz ve Pilates Programlarına Kayıtlar Başlamıştır.
18-07-2014
click to enlarge
Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği Mehmet Reis Fizik Tedavi Rehabilitasyon Merkezi?nde Pazartesi ? Çarşamba saat 17.15- 18.15 saatleri arasında bayanlara yönelik egzersiz ve pilates programlarımıza katılabilirsiniz. Grup egzersizleriyle ilgili daha detaylı bilgi için hafta içi 08.00 ? 17.00 saatleri arasında 223 84 36 - 0533/0542 860 10 20 numaralı telefonlara ulaşabilirsiniz.


OSTEOPOROZ (KEMİK ERİMESİ)


Toplumda ?kemik erimesi? olarak bilinen osteoporoz, kemiğin biyokimyasal dengelerinin bozulup mineral yapısının değişime uğraması nedeni ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Osteoporozun ne anlama geldiğini daha iyi anlamak için, kemiğin yapısına kısaca göz attığımızda kemiğin kendi yapısını sürekli düzenleyen, oldukça dinamik ve yaşayan bir doku olduğunu görüyoruz. İç yapısına yakından baktığımızda bal peteğini andırır ve başta kalsiyum olmak üzere değişik mineral çözeltilerini içerir. Kemik dokusu, iskeletimizi oluşturmakla kalmayıp, kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum ve karbonat gibi organizmamızın vazgeçilmez gereksinimi olan minerallerin deposu olma görevini de üstlenir.

Yaşamımız boyunca sürekli kendi kendini yenileyen kemik yapımız, maksimum yoğunluğuna ve kütlesine 30 yaş dolaylarında erişir. 40?lı yaşlardan sonra, normalde hep süregelen ve denge halinde bulunan kemik yapımı ve yıkımı, yıkım yönünde hızlı bir artış gösterir. Kadınlara erkeklere oranla daha yüksek oranda görülür. Özellikle kadınlarda menapozla birlikte başlayan estrojen hormonu eksikliği kemik yoğunluğu ve kütlesinde hızlı düşüşe sebep olur.

Erkeklerde ise sıklıkla bazı hastalıklara ve bazı ilaçların uzun süre yüksek dozda kullanımına bağlı olarak gelişmektedir. Osteoporozun asıl tehlikesi ani ve kendiliğinden oluşan kırıklardır. Bunlar en sık kalça, bilek ve omurga kemiklerimizde görülür. Çoğu kez osteoporozun ilk belirtisi, bu kırıklardır.

Peki Risk Faktörleri Nelerdir?

Risk faktörlerini 3 başlık altında toplayabiliriz.

1-Yapısal ve Genetik Faktörler Yaşlanma, düşük kemik kitlesine sahip olmak, kadın olmak, beyaz ırk, maternal geçmiş, erken menapoz hikayesi ve genetik faktörlerin bulunmasıdır.

2-Yaşam Biçimi ve Beslenme İnaktif ve sedanter yaşam, kalsiyum ve D vitamininden fakir diyet, aşırı kahve tüketimi, alkol-sigara kullanımı, aşırı tuz ve protein alımı.

3-Tıbbi Koşullar Kullanılan ilaçlar(kortikosteroid, heparin, diüretik, antikonvülzan), cerrahi menopoz, malabsorbsiyonlara neden olan mide-bağırsak sistemi sorunları, kronik böbrek yetmezliği, hiperparatiroidizm, tiritosikozdur.

Osteoporoz tanı yöntemleri; Kemik mineral yoğunluğu ölçümü, laboratuvar testleri, kemik biyopsisi ve fizik muayene ile tanı konulmaktadır. Kemik mineral yoğunluğu postmenapozal kadında kontrol amaçlı, hastaya uygulanacak tedavi hakkında karar vermek ve tedaviye verilen cevabı takip etmek için ve osteoporoz riski yüksek olan hastaların takibinde kullanılmaktadır.

DEXA yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Osteoporozdan korunma için alınabilecek önlemler; Yeterli kalsiyum ve kemik için gerekli olan diğer mineraller diyetimizde yer almalı, D vitamini alımı artırılmalı, tütün ve alkol tüketiminden kaçınmalı, gerekli medikal tedavi alınmalı, değiştirebileceğimiz risk faktörlerini olumlu yönde değiştirmeyi hedeflemeli, düzenli egzersiz yapmayı alışkanlık haline getirmeliyiz.

OSTEOPOROZ VE FİZİKSEL AKTİVİTE

Egzersiz, kemik kitlesini korumak ve kırıkları önlemek amacıyla yararlandığımız tedavi ve korunmanın önemli bir parçasıdır. Çalışmalar, fiziksel olarak aktif yetişkinlerin sedanterlere göre daha yüksek kemik yoğunluğuna sahip olduğunu ve egzersize bağlı kemik kazanım oranını % 6-8 arasında göstermektedir. Osteoporoz egzersiz programı düşük-orta şiddette, aerobik karakterde olmalı solunum, germe, kuvvetlendirme, gevşeme, denge ve postür egzersizlerini içermelidir.

OSTEOPOROZ EĞZERSİZİN YARARLARI ;
? Kemik kütlesindeki kaybı azaltır ve kemik kütlesini arttırarak kırığı önler.
? Kas tonusu ve kuvvetini arttıran denge, koordinasyon ve iskelet desteği sağlar.
? Kan dolaşımını arttırarak Ca vb minerallerin absorbe edilmesini ve oksijenlenmesine yardımcı olur.
? Denge ve koordinasyonu arttırmak düşmeyi önler.
?Eklem esneklik ve stabiliteyi arttırır. ? Postürün korunmasını sağlayarak deformiteleri engeller.
? Kardiyovaskuler dayanıklılığı arttırır, genel performansı arttırır.
? β-endorfinleri artırarak ağrıyı azaltır.
? Emosyonel stabiliteyi sağlayarak kişinin psikososyal güvenini arttırır.

Osteoporoz Riskiniz Var Mı?

1-Aile bireylerinizden birinde hafif bir çarpma veya düşme sonrası kalça kırığı meydana geldi mi?  Evet( ) Hayır( )

2-Herhangi bir kemiğinizde hafif bir çarpma veya düşme sonrası kırık meydana geldi mi?
Evet( ) Hayır( )

3-3 aydan daha uzun süre kortikosteroid kullandınız mı? Evet( ) Hayır( )

4- 3 cm den daha fazla boy kaybınız oldu mu? Evet( ) Hayır( )

5-Düzenli olarak aşırı alkol alır mısınız? Evet( ) Hayır( )

6-Günde 20 sigaradan fazla içer misiniz? Evet( ) Hayır( )

7-Sık sık ishal olur musunuz? Evet( ) Hayır( )

8- 45 yaşından önce mi menapoza girdiniz? Evet( ) Hayır( )

9- 12 ay veya daha uzun süredir adet görmüyor musunuz? Evet( ) Hayır( )

10-İmpotans ?ereksiyon güçlüğü, libido-cinsel istek azlığı veya düşük testesteron seviyesi ile ilişkili olabilecek herhangi bir başka belirtiden hiç şikayet ettiniz mi? Evet( ) Hayır( )

Bu sorulardan herhangi birine ?EVET? yanıtı verdiyseniz, sizin OSTEOPOROZ riskiniz olabilir. Bu risklerden korunmak ve vücut düzgünlüğünü sağlamak için sizleri de egzersiz ve pilates programlarımıza bekliyoruz.

Saygılarımla,
Fzt. Ceyda SOFUOĞLU
 
Diğer Resimler
«Geri 
 
  HABERLER
 
 
       
KTOOD Mehmet Reis Fizik Tedavi Rehabilitasyon Merkezi

 

Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği
Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği Kuruluşu Mehmet Reis Fizik Tedavi Rehabilitaston Merkezi Kuruluşu Adres: Dr. Niyazi Manyera Sok. No:20/C Ortaköy Lefkoşa - KKTC - Mersin 10 Turkey

Tel: (0392) 223 84 36-37
GSM: 860 1020@2014 Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği
Tüzük
Yönetim Kurulu Eğitim Hizmetleri
Follow Us
Facebook ve Twitter hesabımızdan
bizi takip ediniz...
Özürlülerle İlgili yasa ve tüzükler Çalışma Saatleri
Üye Kayıt İşlemleri Grub Ekzersiz Programları
   
  Designed & Powered by Dotmasterz